Pożyczki krótkoterminowe najczęściej kojarzone są z chwilówkami. Jednak tak naprawdę nawet pożyczki ratalne, które spłaca się do 12 miesięcy, to także pożyczki krótkoterminowe. Oferty takich pożyczek można znaleźć przede wszystkim w parabankach.

Sporo osób jeszcze nie korzystało z ich usług. Są też osoby, które regularnie pożyczają pieniądze w parabankach i nie popadły w pętlę długów. Największe zarzuty co do pożyczek pozabankowych, to ich koszty i ryzyko wpadnięcia w długi. Jednak takie pożyczki wcale nie są groźne, jeśli tylko przestrzegamy podpisanej umowy, podobnie jak w banku.

Jak znaleźć tanią pożyczkę?

Warto szukać ofert z darmową pierwszą pożyczką. Nie jest to chwyt marketingowy. Faktycznie można dostać darmową pożyczkę, co oznacza, że oddajemy taką samą kwotę, jaką pożyczyliśmy i nic więcej. Jest to możliwe, ponieważ umowa pożyczki to umowa cywilnoprawna. Parabank może udzielić pożyczki bez oprocentowania czy innych związanych z wydaniem pieniędzy kosztów. Dlatego firmy oferują takie opcje, aby skusić nowych klientów na skorzystanie z ich usług. A to z kolei jest opłacalne.

Szukając kolejnej pożyczki warto sprawdzić czy parabank, w którym już jedną lub więcej spłaciliśmy nie udzieli nam kolejnej w dobrej cenie. Coraz więcej firm pożyczkowych oferuje tak zwane programy lojalnościowe, gdzie każda kolejna pożyczka jest oprocentowana coraz niżej albo co 5-ta jest wręcz za darmo.

Warunki, które trzeba spełnić

Przede wszystkim, aby wziąć jakąkolwiek pożyczkę trzeba mieć pełną zdolność do czynności prawnych. W praktyce oznacza to ukończenie 18 lat, ale wiele firm pożyczkowych minimalny wiek pożyczkobiorcy ustala na 21-23 lata. W tym wieku można mieć już stałe dochody, a więc zdolność kredytową, która jest potrzebna do każdej pożyczki.

Kolejne wymagania, jakie trzeba spełnić to posiadanie polskiego obywatelstwa, ważnego dowodu osobistego i co równie ważne indywidualnego numeru rachunku bankowego, również w polskim banku. Rachunek bankowy musi być założony na osobę, która o pożyczkę się ubiega. Parabanki weryfikując dane osobowe klientów proszą o dokonanie przelewu z konta. Jeśli ROR będzie założony na inną osobę lub jest to konto dzielone ze współmałżonkiem, to taki przelew zostanie automatycznie odrzucony ze względu na błąd formalny. A to skutkuje negatywną odpowiedzią na wniosek o pożyczkę.

Jak wypełnić wniosek o pożyczkę?

Wystarczy znaleźć stronę internetową firmy, w której chcemy wziąć pożyczkę. Zwykle na głównej stronie można wybrać kwotę i czas spłaty pożyczki, a potem przejść do kolejnego kroku i wypełnienia wniosku online.

Na tym etapie poznamy też koszty pożyczki. Po wypełnieniu wniosku, czyli wpisaniu danych osobowych, oświadczenia o osiąganych dochodach i posiadanych zobowiązaniach, trzeba dokonać opłaty weryfikacyjnej. Zaznaczając zgodę na sprawdzenie danych w bazach dłużników trzeba się liczyć z tym, że będziemy w bazach zweryfikowani. Jednak każdy wniosek sprawdzany jest indywidualnie, więc nawet osoby, które mają wpisy w bazach mogą pożyczkę otrzymać.

Informacje dodatkowe

Sprawdź, czym charakteryzuje się pożyczka bez bik - porównaj wymagania i najpopularniejsze oferty

Jak wziąć pożyczkę krótkoterminową?