W dniach 5-8 września br. na terenie powiatu nowodworskiego odbyły się międzynarodowe ćwiczenia ratownicze pn. NEW WAVE 2023. Scenariusz obejmował wystąpienie zagrożeń powodziowych na terenie powiatu nowodworskiego. Organizatorem przedsięwzięcia była Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej oraz Akademia Pożarnicza. Wzięli w nim udział policjanci Komendy Stołecznej Policji, Komendy Powiatowej Policji w Nowym Dworze Mazowieckim oraz Komisariatu Rzecznego Policji.

Od 5 do 8 września 2023 r. na terenie powiatu nowodworskiego (Nowy Dwór Mazowiecki, Nowy Secymin, Nowe Grochale, Zakroczym) zorganizowane zostały ćwiczenia ratownicze NEW WAVE 2023. Na miejscu były grupy ratownicze m. in. z Polski, Ukrainy, Finlandii, Czech, Austrii, Belgii i Chorwacji. Działania zostały zorganizowane w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności. Organizatorem przedsięwzięcia była Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej oraz Akademia Pożarnicza. Scenariusz przeprowadzonych ćwiczeń obejmował wystąpienie zagrożeń powodziowych na rzekach Narwii i Wiśle oraz w okolicy ujścia Wkry. W ćwiczenia zaangażowani byli funkcjonariusze z Komendy Stołecznej Policji, Komendy Powiatowej Policji w Nowym Dworze Mazowieckim, jednostek podległych oraz Komisariatu Rzecznego Policji.

Pierwszy epizod rozpoczął się 5 września po południu i obejmował działania na terenie Nowego Secymina w gminie Leoncin. Związany był z zerwaniem mostu na Wiśle, ewakuacją ludności z zalanej przez wodę miejscowości oraz umocnieniu przewanej śluzy. W działaniach wzięli udział policjanci z Komisariatu Policji w Czosnowie, zabezpieczając miejsce zdarzenia oraz udrażniając ruch dla służb kierowanych na miejsce.

Tego samego dnia wieczorem doszło do kolejnego zdarzenia jakim było podtopienie wyspy na wysokości Modlina Twierdzy. W działania, mające na celu ewakuację ludności z odciętej przez wodę wyspy, oprócz  ratowników ze straży pożarnej zaangażowani byli również funkcjonariusze z Komisariatu Rzecznego Policji oraz Posterunku Policji w Zakroczymiu, gdzie na terenie miasta powstał szpital polowy.

W środowy poranek ratownicy otrzymali kolejne informacje, tym razem dotyczące zatopienia wioski, do której według scenariusza doszło w okolicy Nowego Dworu Mazowieckiego. Na miejscu grupy ratownicze przy współudziale Policjantów Komisariatu Rzecznego Policji oraz funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej Policji w Nowy Dworze Mazowieckim podjęły działania polegające na zabezpieczeniu osób znajdujących się w miejscach niedostępnych od strony lądu, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz transporcie do punktu medycznego, znajdującego się na nabrzeżu.

Kolejne moduły objęły rozstawienie wałów przeciwpowodziowych i pompowanie wody z terenów zalanych, by nie dopuścić do podtopienia okolicznych budynków i zakładów produkcyjnych. Ponadto oczyszczano wodę z osadów, na terenie oczyszczalni ścieków w Czosnowie oraz zbudowano tymczasową przeprawę promową dla ewakuowanych osób oraz ich dobytku.

Policjanci z Komisariatu Policji w Czosnowie, Komendy Powiatowej Policji w Nowym Dworze Mazowieckim oraz Komisariatu Rzecznego Policji udzielali niezbędnej pomocy strażakom, podczas działań ratowniczych. Tego dnia ćwiczenia realizowane były głównie w Nowym Dworze Mazowieckim, Nowych Grochalach oraz w gminie Zakroczym.

Zaangażowane do działań służby w dzień i w nocy ćwiczyły epizody ratownicze, doskonaliły współpracę przy działaniach powodziowych na rzekach Wiśle i Narwii. Poszukiwania osób poszkodowanych, znajdujących się na rozległym terenie nabrzeży rzek, jak również na ciekach wodnych. Udzielały pomocy medycznej, humanitarnej oraz transportowały poszkodowanych łodziami do punktów medycznych. Grupy ratownicze mierząc się z dynamiczną sytuacją wykorzystywały swoje doświadczenie oraz wyposażenie w taki sposób, jak miałoby to miejsce podczas realnych tego typu zdarzeń.

Wczoraj zrealizowano ostatnie założenia, po których dowódcy modułów odbyli spotkanie w Sztabie oraz przekazali raporty dotyczące zakończenia swoich działań, kierownictwu ćwiczeń.

Ćwiczenia miały na celu sprawdzenie procedur unijnych realizowanych podczas zagrożeń powodziowych przez służby ratownicze i służą wypracowaniu zasad międzynarodowej współpracy oraz standardów działań podczas działań ratowniczych w przypadku powodzi.

 

podkom. Joanna Wielocha/JW

  • NEW WAVE 2023
    NEW WAVE 2023
  • NEW WAVE 2023
    NEW WAVE 2023
  • NEW WAVE 2023
    NEW WAVE 2023
  • NEW WAVE 2023
    NEW WAVE 2023
  • NEW WAVE 2023
    NEW WAVE 2023
  • NEW WAVE 2023
    NEW WAVE 2023
  • NEW WAVE 2023
    NEW WAVE 2023
  • NEW WAVE 2023
    NEW WAVE 2023
  • NEW WAVE 2023
    NEW WAVE 2023