Golden Retriver to wyjątkowo popularna rasa psów. Świetnie sprawdzają się one jako towarzysze codziennych przygód i wiernie dotrzymują kroku nawet najbardziej aktywnym właścicielom. Co więcej, pieski te słyną ze swojego radosnego i pogodnego usposobienia, a także łagodnego podejścia do dzieci. Są to idealne psy domowe, które szybko przywiązują się do właścicieli i kochają ich bezwarunkową miłością. Jednak ta rasa psów wymaga odpowiedniej troski i opieki. Wobec tego, jak pielęgnować psa rasy Golden Retriver i co powinni wiedzieć o niej właściciele?

Co powinni wiedzieć właściciele o pielęgnacji psa rasy Golden Retriver?

Jak często kąpać psa rasy Golden Retriver?

Wielu właścicieli, zastanawiając się jak pielęgnować psa rasy Golden Retriver, w pierwszej kolejności decydują się na regularne kąpiele i stosowanie szeregu kosmetyków. Faktem jest to, że psy tej rasy nie boją się kontaktu z wodą, a wręcz przeciwnie — same chętnie do niej wskakują! Nie oznacza to jednak, że Golden Retrivery wymagają codziennej kąpieli!

Zwykle zaleca się, by pieski te kąpać wtedy, kiedy są one po prostu brudne. Oczywiście samodzielne pluskanie się w otwartych akwenach wodnych nie jest zabronione. Niemniej jednak zbyt częste kąpiele przy użyciu szamponów i innych środków mogą negatywnie wpłynąć na stan sierści pupila.

Co więcej, po każdej kąpieli należy dokładnie osuszyć Golden Retrivera, poświęcając szczególną uwagę uszom pupila. Jeśli nie usuniemy z nich wilgoci, wówczas narażamy psiaka na rozwój grzybicy.

Regularne wizyty u weterynarza to podstawa!

Zastanawiając się jak pielęgnować psa rasy Golden Retriver, nie można zapomnieć o regularnych wizytach u weterynarza. Wielu właścicieli może uważać, że psiaki te zazwyczaj cieszą się dobrym zdrowiem i wykazują się ogromną odpornością na różnego rodzaju infekcje i choroby.

Jednocześnie najczęstszym problemem Golden Retriverów jest, chociażby dysplazja stawów łokciowych, na którą cierpi około 11% osobników tej rasy. Dodatkowo są one narażone również na otyłość i nadwagę, co wynika z uwagi ich niepohamowanego apetytu. Wówczas konieczne będzie zastosowanie odpowiedniej diety redukcyjnej, zaleconej przez weterynarza.

Goldenom bardzo często przytrafiają się także różnorodne alergie pokarmowe, choroby skóry oraz oczu. Szacuje się, że co najmniej 20% osobników tej rasy cierpi również z powodu niedoczynności tarczycy.

Niezdiagnozowane choroby i inne dolegliwości mogą w znacznym stopniu przyczynić się do pogorszenia samopoczucia i jakości życia pupila. Z tego też powodu regularne wizyty u weterynarza są najważniejszym etapem pielęgnacji psiaków tej rasy.

Golden Retriver nie jest psem kanapowym!

Rozważając kwestię tego, jak pielęgnować psa rasy Golden Retriver, nie można zapomnieć także o samopoczuciu mentalnym pupila. Warto pamiętać, że nie jest to pies kanapowy. Nie będzie on spokojnie czekał, aż właściciel skończy oglądać ulubiony serial i zabierze go na spacer.

Golden Retrivery to psy aktywne, ruchliwe i dynamiczne. Bardzo źle znoszą siedzenie w jednym miejscu przez dłuższy czas. Właściciele muszą więc pamiętać o tym, że krótkie i niezobowiązujące spacery nie będą w tym wypadku wystarczające. Golden Retrivery potrzebują dużej dawki aktywności, co pomoże im nie tylko zadbać o zdrowe i mocne stawy, ale także rozładować nadmiar energii.

Właściciele muszą mieć także na uwadze fakt, że psy te źle znoszą samotność. Pozostawiając pupila zamkniętego w domu, nie można liczyć na to, że meble i inne gadżety przetrwają w nienaruszonym stanie. Osamotnione Goldeny nie tylko uciekają się do nieodpowiednich zachowań, ale także mają skłonności do stanów depresyjnych.

Odpowiednia higiena okolic uszu i oczu jest najważniejsza

Psy rasy Golden Retriver zwykle są wyjątkowo wytrzymałe, aczkolwiek do ich najsłabszych punktów można zaliczyć oczy i uszy. Są one wyjątkowo podatne na rozwój stanów zapalnych i infekcji.

Właściciele powinni pamiętać o tym, by regularnie sprawdzać, czy psiaki nie mają ropnych wycieków, lub zaczerwienienia w tych okolicach. Oczywiście pojedyncze łzawienia z oczu lub delikatne pojawienie się żyłek we wnętrzu ucha, nie są jeszcze powodem do niepokoju. Jeśli jednak taki stan trwa powyżej 3-5 dni, wówczas konieczna jest wizyta u weterynarza.

Sprawdź naszą ofertę na stronie https://studio4dogs.pl/