Planujesz remont? zapraszamy po garść praktycznych porad

Wraz z nadejściem wiosny, robimy w domu porządki i nierzadko planujemy zmiany, które podniosą nam komfort codzienności. Dla wielu osób to czas remontów, do których trzeba się dobrze przygotować. Jeśli właśnie w twoim domu szykują się większe zmiany, na pewno przyda ci się również kilka praktycznych wskazówek. Przygotowaliśmy je poniżej.

O czym pamiętać podczas remontu?

Wszyscy chcemy mieć wygodne i funkcjonalne domy, w których czujemy się komfortowo. Niezależnie od tego, jak dużą przestrzeń mamy do dyspozycji, może ona w pełni spełniać potrzeby. Jeśli planujesz drobny remont, prawdopodobnie nie zamierzasz poświęcić na niego wiele czasu. Jeśli jednak szykuje się bardziej kapitalny remont, trzeba pomyśleć o wszystkim. Dobra ekipa to świetny początek. Sprawnie przeprowadzone prace oszczędzą sporo stresów i nieprzyjemności. W końcu remont to zazwyczaj hałas i bałagan. Najlepiej więc ograniczyć nieprzyjemności do niezbędnego minimum. Malowanie daje duże efekty. Może marzy Ci się zmiana koloru ścian w pomieszczeniach? 

Farba gruntująca to kluczowy krok, którego lepiej nie pomijać. Przed rozpoczęciem malowania ścian, sufitów, mebli lub innych powierzchni, priorytetem jest, aby zastosować odpowiednią warstwę przygotowawczą. Taki podkład, jest nieodzownym elementem malowania, ponieważ zapewnia trwałość, lepszą przyczepność i równomierne wykończenie końcowe.

Ale czym właściwie jest farba gruntująca? To rodzaj farby przeznaczonej do stosowania jako pierwsza warstwa przed nałożeniem farby wykończeniowej. Jej głównym zadaniem jest przygotowanie powierzchni do malowania poprzez zapełnienie porów, wyrównanie chłonności i stworzenie równomiernej powierzchni. Dostępna jest w różnych formach, takich jak farby na bazie wody, farby na bazie rozpuszczalników czy farby epoksydowe. Odpowiedni wariant dobieramy w zależności od rodzaju powierzchni. 

Dlaczego warto używać farby gruntującej? Z jednej strony może się wydawać, że to dodatkowa praca, ale tak naprawdę efekty warte są tego kroku. To produkt, który poprawia przyczepność i zmniejsza chłonność właściwej farby, a także pozwoli wyrównać kolory. Ponadto farba gruntująca chroni powierzchnię przed wpływem wilgoci, plam, rozwojem pleśni oraz substancjami chemicznymi. Dodatkowo, niektóre farby gruntujące mają właściwości antykorozyjne, co jest szczególnie przydatne przy malowaniu metalowych powierzchni. Przed nałożeniem farby gruntującej, powierzchnia powinna być dokładnie oczyszczona. 

Czym jest zaprawa tynkarska

Każdy szczegół ma spore znaczenie. Jednym z istotniejszych elementów wykończeniowych jest odpowiednie wykonanie tynków wewnętrznych i zewnętrznych. Aby zapewnić trwałość, estetykę i ochronę przed czynnikami atmosferycznymi, niezbędne jest zastosowanie właściwej zaprawy tynkarskiej.

Zaprawa tynkarska to mieszanina spoiwa, kruszywa i dodatków, która po odpowiednim przygotowaniu służy do nakładania tynków na różne powierzchnie. Jej głównym zadaniem jest umożliwienie trwałego i równomiernego pokrycia ścian i sufitów, zapewnienie odpowiedniej wytrzymałości i elastyczności, a także zwiększenie izolacji termicznej i akustycznej.

Istnieje wiele rodzajów zapraw tynkarskich, dopasowanych do różnych warunków i potrzeb. Najpopularniejsze to:

  • Zaprawy cementowe - Wykorzystuje się je do tynkowania zarówno ścian zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Charakteryzują się wysoką wytrzymałością i dobrą przyczepnością do podłoża. 
  • Zaprawy wapienne - są elastyczne i dobrze przepuszczają parę wodną, co przyczynia się do prawidłowej wentylacji pomieszczeń
  • Zaprawy gipsowe - wykorzystuje się głównie do wykańczania wnętrz. Charakteryzują się szybkim schnięciem i łatwością w obróbce.

Remont nie musi być wielkim wyzwaniem. Jeśli dobrze zaplanujemy każdy jego etap, możemy liczyć na powodzenie.