Według danych opracowanych na zlecenie Fundacji Unaweza:
- co trzeci młody człowiek czuje się samotny,
- co trzeci uczeń ma podejrzenie depresji,
- 1 na 5 uczniów nie chce się żyć, a co piąty uczeń planował samobójstwo,
- 1/3 badanych deklaruje, że okrutne treści o samym sobie słyszy od siebie, a co trzeci hejtuje innych,
- 1 na 3 młode osoby nie lubi siebie,
- co piąty młody człowiek uzależniony jest od nowych technologii,
- tylko połowa z badanych szuka wsparcia u rodziców a co dziesiąty czuje się przez nich niekochana.
Te zatrważające dane wskazane w raporcie z badania dotyczącego zdrowia psychicznego, poczucia własnej wartości i sprawczości wśród młodych ludzi, pokazują jak ważnym tematem jest zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży.
Dlatego 19 kwietnia w Starostwie Powiatowym odbyło się spotkanie stanowiące kolejny etap realizacji projektu zainicjowanego przez Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Nowym Dworze Mazowieckim we współpracy z Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną.
Na zaproszenie Starosty Nowodworskiego – Krzysztofa Kapusty licznie przybyli dyrektorzy szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu powiatu nowodworskiego, którzy, na co dzień zmagają się z omawianymi problemami.
Prowadzone przez Dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Nowym Dworze Mazowieckim – P. Beatę Rusek, spotkanie stanowiło okazję do prezentacji wspomnianego wyżej raportu, omówienia założeń projektu w kolejnych jego etapach oraz wymiany doświadczeń w obszarze pracy z dziećmi, młodzieżą i ich rodzicami pod kątem możliwości udzielania przez placówki pomocy psychologicznej. Przy zdecydowanym poparciu inicjatywy, w atmosferze zrozumienia oraz z nadzieją na konstruktywną współpracę jednostek, zebrane grono ustaliło już kolejny termin spotkania, podczas którego omówione zostaną wyniki ankiety przeprowadzonej wśród uczniów lokalnych szkół. Zebrane dane pozwolą na dokonanie oceny sytuacji na terenie powiatu oraz wypracowanie rozwiązań zakładających możliwie najlepszy dostęp do wsparcia dla młodych osób zmagających się z depresją lub innymi problemami psychicznymi.
Projekt realizowany jest pod patronatem Starosty Nowodworskiego – Krzysztofa Kapusty.
Pełen raport znajduje się na stronie internetowej
www.mlodeglowy.pl
depresja
,polityka zdrowotna
,zaburzenia depresyjne
depresja
,polityka zdrowotna
,zaburzenia depresyjne