Jak przezwyciężyć negatywne myśli?Często Ci się zdarza myśleć o sobie w negatywny sposób? Krytykujesz się i rozmyślasz za dużo o błędach z przeszłości? To może oznaczać, że pochłonęło cię negatywne myślenie, ale spokojnie. Przy odrobinie pracy nad sobą i systematyczności – jest z tego wyjście. Bardzo wiele osób o niskim poczuciu własnej wartości mają problemy z negatywnym myśleniem. Często jest ono marginalizowane i jest to ogromny błąd. Nie podjęcie walki z tymi myślami może doprowadzić do lęku społecznego, nerwicy, a nawet depresji! W skrajnych przypadkach potrzebna będzie pomoc psychoterapii, ale dzisiaj skupimy się na sposobach, z którymi możemy walczyć z naszą negatywnością. 

Trenuj uważność i samoświadomość

Uważność (Mindfulness) ma swoje korzenie w medytacji. Jest to trening “odczepienia” siebie od swoich myśli i emocji, oraz widzenie ich jako obserwator. Mindfulness pozwala budować samoświadomość i być bardziej świadomym swoich myśli i emocji. 

Uważność określa twój związek wobec twoich myśli. Podczas treningu staraj się widzieć je jako obiekty, które przelatują obok i nie możesz ich zatrzymać. Po prostu daj im przelecieć obok. 

Zidentyfikuj swoje negatywne myśli

Obserwując swoje myśli i emocje, staraj się pracować nad ich zidentyfikowaniem i przypisaniem ich do tzw. dysfunkcji poznawczych.

Oto niektóre ze wzorców negatywnego myślenia:

  1. Przechodzenie do wniosków - Ten wzorzec polega na stworzeniu wniosku, że ktoś myśli o nas w negatywny sposób, albo w jaki sposób potoczy się dane wydarzenie.
  2. Argumentacja emocjonalna - Polega na budowaniu prawdy w oparciu na naszej odpowiedzi emocjonalnej. Na przykład, jeżeli zaczynamy czuć się nerwowo, to znaczy że musimy być w niebezpieczeństwie. Wzorzec ten może wzmagać negatywne uczucia i prowadzić do lęków.
  3. Wyrażenie “Powinienem” - Rzeczy lub czynności, które poprzedzamy wyrażeniem “Powinniśmy” są oznaczone jako negatywne i nierealistyczne do zrealizowania. Sprawiają, że człowiek czuje się pokonany i pesymistycznie nastawiony do tej czynności lub rzeczy.
  4. Etykietowanie  - Osoby, które przypisują sobie negatywne etykiety, np. “Jestem słaby z matematyki” określają się jako słabe  w dziedzinach i czynnościach, które wymagają użycia tej umiejętności.
  5. Katastroficzne myślenie - Ten wzorzec negatywnego myślenia jest charakteryzowany, że zawsze wystąpi najgorszy możliwy scenariusz, zamiast przyjrzeć się i pomyśleć o bardziej realistycznych możliwościach.

Zamień swoje negatywne myśli

Jednym z podstawowych części terapii behawioralnej jest restrukturyzacja poznawcza.  Czyli nic innego jak zidentyfikowanie swoich negatywnych myśli i zmiana ich na bardziej pomocne i przede wszystkim pozytywne zamienniki. 

Jeżeli zaczniemy łapać się na mówieniu do siebie zdań, typu “Jestem porażką, nie uda mi się”, spróbujmy zmienić to na “Nie wiem, czy uda mi się to zrobić, ale staram się najlepiej jak potrafię.”

Prowadź Dziennik Myśli

Prowadzenie takiego dziennika myśli, zwanego również nagrywaniem myśli, może być używany jako część procesu do zmiany negatywnego myślenia. Pozwala on na zidentyfikowanie stylu, w którym myślisz negatywnie i dać lepsze zrozumienie jak twoje myśli przyczyniają się do reakcji emocjonalnej.

Oczywiście można znaleźć mnóstwo, innych i równie skutecznych sposobów na poprawę swoich negatywnych myśli. Wybraliśmy te, od których najłatwiej zacząć pracę nad ich pokonaniem. Życzymy sukcesów i jak największej ilości pozytywnych myśli!