Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Tytoń – uprawa, pielęgnacja, nasiona tytoniu

Tytoń jest uprawiany w Polsce w celach ozdobnych, a także przemysłowych. Co powinniśmy wiedzieć o uprawie tytoniu? Jak wybrać najlepsze nasiona tytoniu? Jak wygląda pielęgnacja tej rośliny?

Tytoń – co warto o nim wiedzieć?

Mianem tytoniu określamy do 75 gatunków roślin zaliczanych do rodziny psiankowatych(podobnie jak pomidory, papryka, ziemniaki, czy bakłażany). Tytoń wywodzi się z Australii, a także Ameryki Północnej i Południowej (do Europy tytoń trafił za sprawą Krzysztofa Kolumba). Zazwyczaj ma on postać jednorocznych lub dwuletnich bylin lub krzewów (krzewy tytoniu w sprzyjających warunkach są w stanie osiągnąć nawet do 5 metrów wysokości). Jego liście są pojedyncze, miękkie, gruczołowato owłosione. Kwiaty są pięciokrotne, zebrane w luźne kwiatostany. Otwierają się głównie wieczorem i wydzielają bardzo przyjemny zapach. W zależności od odmiany mogą przybrać barwę żółtą, białą, fioletową, zielonkawą lub różową. Owocem jest sucha torebka, w której znajduje się duża ilość brązowych nasion. Tytoń szlachetny i tytoń bakun wykorzystuje się jako surowce do produkcji wyrobów tytoniowych. Istnieją gatunki tytoniu uprawiane tylko i wyłącznie w celach ozdobnych. W niektórych gospodarstwach tytoń używany jest jako nawóz.

Jak wybrać nasiona tytoniu?

Gdy zamierzamy sadzić tytoń w naszym ogrodzie, powinniśmy zadbać o dobrej jakości nasiona. Warto mieć świadomość, że jedynie nasiona tytoniu pochodzące od sprawdzonych producentów jak W.Legutko dają nam gwarancję doskonałych plonów. Koniecznie wybierajmy nasiona tytoniu posiadające aktualny termin ważności. Nigdy nie kupujmy nasion na wagę, nawet jeżeli są tańsze (prawdopodobnie są też uszkodzone i mają obniżoną zdolność kiełkowania).

Podstawowe informacje o uprawie tytoniu

Tytoń wywodzi się w obszarów o bardzo ciepłym klimacie, dlatego istotne jest, żebyśmy zapewnili mu dużo słońca. W ostateczności możemy posadzić roślinę na stanowisku lekko zacienionym (jednak może mieć to negatywny wpływ na intensywność kwitnienia). Stanowisko, na którym sadzimy tytoń musi być dobrze osłonięte od wiatru.

Jeżeli chodzi o podłoże odpowiednie do uprawy tytoniu – musi być ono żyzna, zasobne w próchnicę, stale wilgotne, żyzne i dobrze przepuszczalne (luźna gleba pozwoli korzeniom swobodnie się rozrastać). Ogrodnicy radzą, żeby przed posadzeniem nasion tytoniu wymieszać podłoże z torfem lub kompostem. Odpowiednie dla tytoniu pH waha się pomiędzy 6,1 a 7,8.

Pamiętajmy, że tytoń jest rośliną mającą tendencję do intensywnego rozrastania się. Z tego względu należy zachować odstęp pomiędzy poszczególnymi stanowiskami (minimalny odstęp powinien wynosić 40 centymetrów).

Po posadzeniu tytoń należy obficie podlewać. Roślina ta nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Doświadczeni ogrodnicy zalecają jednak, żeby regularnie przycinać kwiaty, które przekwitły. Taki zabieg ma nie tylko pozytywny wpływ na kondycję rośliny, ale dodatkowo przedłuża okres kwitnienia. Tytoń należy do roślin wymagających intensywnego nawożenia – najlepiej jest wybierać nawozy zawierające dużą ilość fosforu.