Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Co jeść przy IBS? Wskazujemy idealne posiłki dla osób z jelitem drażliwym

Regularne wzdęcia, zaparcia i biegunki oraz bóle brzucha są mocno uciążliwe. Jeśli masz jelito drażliwe, dieta (ta źle dopasowana) potrafi nieźle namieszać. Które produkty pomogą złagodzić objawy przy IBS? Podpowiadamy.

Dieta IBS – gdzie kupić indywidualne przepisy?

Po zdiagnozowaniu wyżej wspomnianych problemów jako zespół jelita drażliwego, warto powierzyć swoje zdrowie w ręce specjalistów od żywienia. Dietetyk kliniczny Michał Wrzosek - absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, doktorant na SGGW i wykładowca akademicki, pisze na swoim blogu - https://michalwrzosek.pl/dietetyka-kliniczna/dieta-w-zespole-jelita-drazliwego-ibs/

- Zespół jelita drażliwego (IBS) jest schorzeniem przewodu pokarmowego, objawiającym się biegunkami, zaparciami lub zaburzeniami trybu wypróżnień. Szacuje się, że może występować nawet u 14-24% kobiet i 5-19% mężczyzn, choć, ze względu na niespecyficzne objawy, liczba osób zgłaszających się do lekarza i diagnozowanych pod kątem IBS może być znacznie zaniżona w stosunku do realnego występowania choroby w społeczeństwie. Przypuszcza się, że jedynie 25% osób prezentujących objawy IBS rzeczywiście szuka pomocy lekarza bądź specjalisty. IBS może występować: u osób z zaburzeniami psychicznymi, emocjonalnymi, w wyniku silnego lub długotrwałego stresu... W ostatnim czasie zwraca się także większą uwagę na udział diety oraz mikroflory jelitowej w rozwoju zespołu jelita drażliwego.

Jadłospis dla bakterii

A zatem w  IBS chodzi nie tylko o Twoją dietę, lecz o dietę dla Twoich bakterii. W zespole jelita drażliwego obserwujemy bowiem obniżenie ilości tzw. “dobrych” bakterii jelitowych (Lactobacillus i Bifidobacterium) i jednocześnie zwiększenie tych “złych” (Escherichia coli, Streptoccocus, Clostridium spp). Jednak zarówno “dobre” bakterie, jak i te “złe” lubią jeść. Chodzi o to, aby Twoja dieta odżywiała dobre bakterie jelitowe, zwiększając ich ilość.

Co jeść przy jelicie drażliwym? Sięgaj po owsiankę i świeże warzywa!

Jak można dowiedzieć się ze strony Centrum Respo Idealna dieta IBS zawiera zatem sporo błonnika rozpuszczalnego, działającego naturalnie probiotycznie, czyli rozpuszczalnego w wodzie i zdolnego do metabolizowania (tj. odżywiania dobrych bakterii w jelicie). Sięgaj więc po owsiankę na bazie otrębów owsianych. Jedz świeże owoce i warzywa. Unikaj jednak otrębów pszennych, orzechów, ziaren, warzyw kapustnych i korzeniowych – obfitują bowiem w błonnik nierozpuszczalny, mogący nasilać objawy IBS. Probiotycznie działają też suplementy z apteki – wybieraj jednak probiotyki dopasowane dla osób z IBS i przyjmuj je wraz z jedzeniem, które ochroni bakterie, aby jak najwięcej dostało się z żołądka do jelita.

Jakie posiłki toleruje Twój organizm?

Idealne IBS przepisy to także te... osobiście przetestowane - bo dieta IBS wymaga indywidualnego podejścia. Weź zatem notes i przez kilka dni notuj w nim to, co jesz oraz zapisuj objawy, jakie wywołują u Ciebie posiłki. Możesz fotografować je też telefonem. Pod lupę weź tak newralgiczne w przebiegu IBS produkty, jak: warzywa, owoce, produkty wysokotłuszczowe, kawa, nasiona roślin strączkowych. Następnie wprowadź jeszcze raz do diety produkty, które nie wywołały objawów, aby upewnić się, że masz na nie osobistą tolerancję. 

Jeśli koktajl, to tylko z mleka ryżowego

Idealny posiłek IBS składa się również z pokarmów niepowodujących zwiększonej fermentacji jelitowej (dieta FODMAP) – np. jabłek, gruszek, cebuli, kalafiora, produktów pszennych, miodu, mascarpone, śmietany, mleka krowiego, soi. Wybieraj za to (przez 6 tygodni) produkty z niską zawartością FODMAP – ryby, żółty ser, mleko ryżowe lub migdałowe, ogórki, pomidory, kiełki, kukurydzę, sałatę, bakłażany, jagody, truskawki, syrop klonowy, produkty bezglutenowe.