Koronawirus SARS-CoV-2 został wykryty w mieście Wuhan, w Chinach, w grudniu 2019 roku. Z uwagi na sposób w jaki infekuje kolejne osoby – drogą kropelkową – bardzo szybko rozprzestrzenił się również na inne kraje, a nawet dotarł do Europy, gdzie na dzień 3 marca 2020 liczba zachorowań w największym ognisku chorobowym, czyli we Włoszech wynosi już 2 tysiące przypadków. Więcej zachorowań odnotowano do tej pory w Południowej Korei, gdzie liczba ta przekroczyła 5 tysięcy oraz w samych Chinach, gdzie liczba zarażonych to ponad 80 tysięcy.

Okres wylęgania wirusa może potrwać do 14 dni, a więc osoby powracające z krajów o zwiększonym ryzyku powinny być wyczulone na to, aby obserwować reakcje organizmu i w razie potrzeby zgłosić się do oddziału zakaźnego szpitala lub skontaktować się z oddziałem epidemiologicznym. Niedługo komercyjny test na koronawirusa dostępny będzie również w naszym kraju. Kluczowe koronawirus wiadomości z Chin i Europy podają, że typowymi objawami są: wysoka temperatura ciała, kaszel, kichanie, bóle mięśni i zmęczenie. Warto też zdawać sobie sprawę, że zakażenie wirusem może w pewnych przypadkach przebiegać bezobjawowo. Dotyczy to zwłaszcza osób młodych i dzieci. Natomiast w 15 do 20% przypadków przebieg choroby może być bardzo ciężki i rodzić powikłania. W przypadku 2 do 3% przypadków dochodzi do zgonu. Jest wyraźna korelacja między wiekiem pacjenta, a reakcją organizmu na zakażenie. W przypadku osób w podeszłym wieku istnieje większe ryzyko ciężkich powikłań i zgonu.

Profilaktyka w walce z Koronawirusem

Przy profilaktyce zwraca się uwagę na to, aby często myć ręce, najlepiej wodą i mydłem. Ważne jest też to, aby nie dotykać brudnymi dłońmi okolic ust, nosa i oczu. Szacuje się, że właśnie z powodu braku podstawowych zasad higieny wirus potrafił się tak bardzo szybko rozprzestrzenić. Patogeny wirusa mogą znajdować się na obiektach, które dotykają zarówno osoby zdrowe, jak i chore, jak na przykład przyciski w windzie, gdzie chora osoba kichając w windzie może zostawić drobinki wirusa właśnie na tych elementach. Jest to bardzo szybka droga do przeniesienia wirusa do własnego organizmu. Z tego też względu wyczula się wszystkie osoby, aby często myły ręce, a jedno mycie powinno trwać przynajmniej przez 20 sekund.

SARS-CoV-2 – kilka istotnych faktów