W związku z rozpoczętym sezonem letnio- urlopowym, nowodworscy policjanci i strażacy z Państwowej Straży Pożarnej podejmują działania, w celu zapewnienia bezpieczeństwa osobom przebywającym w rejonie zbiorników wodnych na terenie powiatu nowodworskiego. Wspólne patrole tych służb są realizowane przez cały okres wakacyjny i można je spotkać w rejonie akwenów wodnych i plaż, gdzie zadbają o bezpieczeństwo naszego wypoczynku.

Sezon letnio- urlopowy, słoneczna i ciepła aura, wszystko to zachęca do spędzania czasu wolnego nad wodą. Zapewnienie bezpieczeństwa osobom korzystających z wypoczynku w rejonie kąpielisk, leży w zainteresowaniu wszystkich służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Dworze Mazowieckim wspólnie ze strażakami z Państwowej Straży Pożarnej pełnią łączone służby na terenie powiatu nowodworskiego. Spotkać ich można przez cały okres wakacyjny, gdzie w rejonie zbiorników wodnych realizują działania prewencyjno- edukacyjne. Ich głównym celem jest propagowanie właściwych zachowań na wodą, przestrzeganie zasad bezpiecznej kąpieli, uprawiania sportów wodnych, żeglowania czy wędkowania. Wspólne działania powiązane są z ogólnopolską akcją informacyjno – edukacyjną pod nazwą „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”.


Zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą:

1. Wybieraj strzeżone kąpieliska i miejsca wyznaczone do kąpieli.

2. Flaga czerwona na kąpielisku oznacza zakaz kąpieli lub kąpielisko nieczynne.

3. Stosuj się do regulaminu kąpieliska, oznaczeń i poleceń ratownika.

4. Zawsze bądź w pobliżu swoich dzieci  i nie spuszczaj ich z oka – chwila nieuwagi może skończyć się tragicznie.

5. Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich.

6. Nie skacz do nieznanej i płytkiej wody, bo takie skoki mogą spowodować poważne konsekwencje zdrowotne.

7. Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu, nie wchodź do wody po choćby najmniejszej jego dawce. 

8. Z rekreacji w wodzie zrezygnuj również, gdy jesteś głodny lub po obfitym posiłku, albo po długotrwałym przebywaniu na słońcu.

9. Korzystaj z pewnego i sprawnego sprzętu pływającego, a wypływając kajakiem, łódką czy rowerem wodnym zawsze nakładaj kamizelkę ratunkową.

10. Wypoczywając nad wodą, nie pozostawiaj swoich rzeczy bez opieki.

W razie niebezpieczeństwa zadzwoń na numer 112.

 

podkom. Joanna Wielocha