Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Bezzałogowe statki powietrzne od jesieni zeszłego roku wspierają pracę policjantów Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji. Nowoczesne maszyny funkcjonariusze wykorzystują do zadań związanych głównie z nadzorem nad ruchem i dbaniem o bezpieczeństwo na stołecznych drogach. Drony pomagają również w działaniach poszukiwawczych osób zaginionych. Wspierają też czynności realizowane przez policjantów pionu kryminalnego.

Podczas akcji takich jak „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego” policjanci rejestrują zachowania uczestników ruchu drogowego i wyciągają konsekwencję wobec kierujących i osób pieszych nie stosujących się do przepisów. W ostatnim czasie policjanci Stołecznej Drogówki wykorzystali „Drony” do ujawniania wykroczeń popełnianych przez kierujących samochodami ciężarowymi przewożącymi niezabezpieczone materiały sypkie. Chodzi oczywiście o przewożenie wywrotkami piasku czy innych materiałów bez odpowiedniego zabezpieczenia ładunku. Kamera zawieszona nad ulicą bez najmniejszego problemu ujawniała takie pojazdy, które następnie były poddawane szczegółowej kontroli.

Policjanci Sekcji Obsługi Zdarzeń Drogowych wykorzystują bezzałogowce do robienia zdjęć podczas wypadków drogowych, w których są osoby zabite lub ranne. Widok miejsca zdarzenia drogowego z góry poszerza perspektywę i stanowi znakomity materiał poglądowy dla sądu.

Funkcjonariusze sukcesywnie wykonują również mapowanie kolejnych rozbudowanych skrzyżowań na terenie miasta co ułatwia i przyśpiesza późniejsze czynności wykonywane podczas zdarzeń drogowych. Mapowanie to polega na wykonaniu nalotu „Dronem” na określonej wysokości nad skrzyżowaniem i zrobieniu serii zdjęć. Całość materiału przetwarzana jest przez specjalny program komputerowy, którego efektem końcowym jest model 2D lub 3D skrzyżowania.

Ale dbanie o bezpieczeństwo na drogach to nie jedyne zadanie policjantów wyposażonych w podniebne maszyny. Na prośbę innych komórek organizacyjnych KSP biorą oni również udział w działaniach poszukiwawczych osób zaginionych, czy wykonują czynności dla policjantów pionu kryminalnego.

Stołeczna drogówka aktualnie dysponuje 10 bezzałogowymi statkami powietrznymi. Wykorzystanie „dronów” stało się codziennością dla funkcjonariuszy, co bezpośrednio przekłada się na poprawę bezpieczeństwa na ulicach stolicy.
 

Tekst i film: kom. Rafał Retmaniak

Film Drony_WRD.mp4

Pobierz plik Drony_WRD.mp4 (format mp4 - rozmiar 24.11 MB)