Elementem w znacznym stopniu poprawiającym bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego jest stosowanie elementów odblaskowych. Każdy kierowca będzie mógł skuteczniej zareagować, gdy pieszy zostanie wcześniej zauważony. Policja kolejny raz przypomina o obowiązku noszenia elementów odblaskowych.

Zgodnie z przepisami, każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu, po drodze publicznej, poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących.
Za brak elementu odblaskowego grozi mandat w wysokości 100 zł.


Kierowcy powinni zwracać uwagę na osoby piesze, poruszające sie po drogach, w szczególności po zmierzchu.
Elementy odblaskowe, bez względu na formę  lub kolor zwiększają szanse pieszego na uniknięcie potrącenia.


Każdy element odblaskowy może kilkukrotnie zwiększyć odległość z jakiej kierujący jest w stanie zobaczyć pieszego.
Pieszy ubrany w ciemny strój widoczny jest z odległości ok. 40 m., zaś z elementem odblaskowym z odległości 150 m.


Materiały odblaskowe działają na zasadzie odbijania padającego na nie światła. Prawidłowo noszone, powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł pojazdu i były zauważalne dla kierujących, nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu). Widząc z daleka świecący punkt, kierowca ma więcej czasu na odpowiednią reakcję. Zyskane w ten sposób sekundy mogą uratować zdrowie czy nawet życie pieszego.


Dobrą praktyką są przeprowadzane przez policjantów ruchu drogowego i prewencji działania kontrolno – prewencyjne, mające na celu wyeliminowanie nieprawidłowych zachowań zarówno pieszych, jak i kierujących oraz wyrobienie w uczestnikach ruchu drogowego przeświadczenia o intensywności ich prowadzenia i konsekwencjach związanych z zagrożeniem zdrowia i życia jak również o prawnych aspektach obligujących osoby piesze do używania odblasków.


Działania profilaktyczne przeprowadzane wśród dzieci i młodzieży szkolnej, rozdawanie podczas nich elementów odblaskowych jest szczególnie ważne  i może przyczynić się do zmniejszenia zdarzeń z udziałem dzieci, wracających do domu pieszo, szczególnie w okresie jesienno – zimowym.


Bezpieczeństwo pieszego zależy zarówno od niego, jak i kierowców. Dbajmy o to, abyśmy byli widoczni na drodze, szczególnie teraz kiedy nadeszła jesień, dni są krótsze, a widoczność ograniczona.

j.w.